Pierwsza część ciekawego artykułu Agaty Krukowska-Miller traktująca o zachowaniach koni.
 
Agata Krukowska-Miler
Na podstawie wykładu Dr Roberta Millera

Wrocław, 18 listopada 2009 r.

    
          Relacja człowieka i konia biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne jest z goła dziwna. Po jednej stronie mamy wszystkożernego drapieżnika po drugiej trawożercę. Jeden gatunek posługuje się przede wszystkim głosem, chociaż używa języka ciała, drugi gatunek posługuje się głównie językiem ciała i generalnie siedzi cicho. Człowiek jest powolny ale do obrony używa narzędzi, koń ma bardzo krótki czas reakcji na bodziec a jego obroną jest ucieczka. Dla człowieka używanie przemocy jest naturalne – u konia budzi to strach. Podstawą w kontaktach z koniem powinno być wzbudzenie 100% szacunku i 0% strachu.
           Siła fizyczna nie jest potrzebna do kontrolowania koni, potrzebna jest umiejętność wpływania na nie w sposób przez nie zrozumiały 

10 specyficznych zachowań koni:

1. Koń jest jedynym udomowionym zwierzęciem, którego formą obrony jest ucieczka. Koń ma ciało sprintera. Bardzo trudno jest się nam identyfikować ze zwierzęciem uciekającym, bo my nim nie jesteśmy. U konia strach wywołuje ucieczkę.

2.
 Ze wszystkich udomowionych zwierząt koń ma najlepiej rozwiniętą percepcję. Węch – bardzo dobrze rozwinięty. Słuch porównywalny z psim. Dotyk -  człowiek ma tylko na czubkach palców tyle zakończeń czuciowych co koń na całym ciele. Koń jest w stanie wyczuć nasze napięcie nawet przez siodło – nacisk, napięcie mięśni. Wzrok – konie nie widzą wyraźnie kolorów jednak lepiej widzą ruch również nocą. Jak koń widzi coś jednym okiem to jeżeli zobaczy tą samą rzecz drugim jest ona dla niego zupełną nowością.

3.
 Spośród wszystkich domowych zwierząt konie uczą się najszybciej. Jest to warunkowane umiejętnością przeżycia. Konie nie boją się drapieżników a jedynie zachowań drapieżnych. Jeżeli chcemy u konia wywołać „niewygodę” przybierzmy postawę drapieżnika. W celu ośmielenia konia cofajmy się, lub przedmiot, który go niepokoi. Drapieżnik nigdy się nie cofa.

4.
 Konie mają najlepszą pamięć ze wszystkich udomowionych zwierząt. Dlatego też w stanie dzikim przywódcą stada najczęściej jest starsza klacz posiadająca najwięcej doświadczeń życiowych. Konie dzielą elementy otoczenia na dwie kategorie:

- rzeczy od których należy uciekać,
- rzeczy od których nie trzeba uciekać.

5. Koń ma najkrótszy czas reakcji ze wszystkich udomowionych zwierząt. Jeżeli koń chce nas kopnąć – to na pewno nas kopnie. Cecha ta jest wykorzystywana w jeździe west do wycinania bydła – koń reaguje szybciej od krów.

6.
 Konia można łatwo odczulić na przerażające bodźce. Za pomocą zalewania bodźcem – niebezpieczne – stosowane tylko w przypadku nowonarodzonych źrebiąt. Stopniowe odczulanie – bezpieczne. Odczulanie na różne bodźce nie prowadzi do otępienia konia. Będzie on odczulony tylko na te bodźce na jakie chcemy a na inne będzie reagował normalnie.

7.
 Prawie wszystkie udomowione zwierzęta żyją w stadzie. Instynkt stadny powoduje, że konie potrzebują towarzystwa. W oczach konia możemy stać się członkiem stada.

8.
 Konie we wzajemnych relacjach posługują się językiem ciała. Aby dobrze komunikować się z koniem człowiek powinien poznać ten język i umieć go zastosować.

9.
 Zwierzęta stadne mają hierarchię i dominację. Dominacja jednego osobnika nad drugim przejawia się kontrolowaniem ruchu tego osobnika. Człowiekowi najtrudniej dogadać się z koniem stojącym najniżej w hierarchii gdyż on cały czas podejmuje próby zdominowania człowieka. 

10.
 Koń to gatunek, który zaraz po urodzeniu jest całkiem rozwinięty. Ich mózg jest całkowicie rozwinięty. Wg. R. Millera „krytyczny” moment dla koni to pierwsza godzina zaraz po urodzeniu. Nazywany jest ten okres okresem imprintingu.
                                            … cdn.

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać bieżące informacje wprost na swój adres e-mail.

Możesz nam zaufać, nigdy nie wysyłamy spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować z otrzymywania maili od nas.

Polecamy

Nasi partnerzy i przyjaciele

 

  • kfps logo
  • dar mar

Uwaga: korzystanie ze strony ZHKFwP oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.