Słów kilka na temat teorii koniobowości.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad usposobieniem Waszych koni?

Tzw. teoria koniobowości to nie żadna nowość, posłużę sie troszkę ściągą z internetu, dodając do tego własne spostrzezenia nt. moich koni, Portosa hucuła i fryza Mario. Introwertyka obejmuje bycie znudzonym, nie zainteresowanym, niechętnym, leniwym i upartym, z tendencjami do brykania. Introwertyk najzwyczajniej wygrywa przez nie reagowanie, aż dasz za wygraną .Konie nie boja się ludzi, są pewne siebie, odważne, relatywnie mało wrażliwe, zabawowe, "pyskate", żywiołowe i dominujące. Łagodniejsze konie mogą być co najwyżej napierające i nieposłuszne, w najgorszych przypadkach są agresywne. Pamiętaj, że konie mogą być niebezpieczne jeśli nie lubią, bądź nie ufają ludziom.Konie wymagają od ciebie byś był o wiele bardziej intrygujący. Potrzebują zajęcia. Zazwyczaj są chętne do zabawy i szybko się nudzą jeśli jeździec szlifuje do perfekcji manewry. To powoduje, że stają się nieposłuszne. 
Szybko się uczą, właśnie dlatego, że są bardzo pewne siebie.
Introwertyczne konie wydaja się być zamknięte w sobie, "powolne" i wymagające powolnego działania. 
Takie konie często są mylnie oceniane jako ciche i uparte, o ile PP Introwertyk zamyka się w swojej skorupie, 
to LP Introwertyk odcina ciebie, zupełnie jak nastolatek który udaje, ze cię nie słyszy.

Takie konie wymagają abyś umiał nic nie robić, czasem przez dłuższą chwilę, zanim staną się na tyle pewne siebie, żeby się otworzyć, lub na tyle zaintrygowane, by chcieć się zaangażować.
             Prawo półkulowy/Introwertyk (MARIO)  

Charakterystyka "Prawo Półkulowego" (PP) Introwertyka obejmuje bycie spiętym, płochliwym, nieprzewidywalnym, z tendencjami do zastygania, a następnie wybuchania. PP Introwertyk zazwyczaj jest pchany 
do pójścia do przodu, kiedy się waha i nie jest pewny.
PP konie reagują instynktownie, bez myślenia, tak jak na wolności. Nie ma czasu na myślenie, w momencie w którym rozpoznają zagrożenie, reagują strachem i uciekają. Łagodniejsze konie mogą być co najwyżej nie pewne siebie. W najgorszych przypadkach są opisywane jako świry! Pewne jest to, że są niebezpieczne... niebezpieczne 
do jazdy, niebezpieczne kiedy są w nieznajomej sytuacji. Są bojaźliwe, płochliwe, klaustrofobiczne, nadpobudliwe, przeczulone, emocjonalne, nie mogą myśleć i mają kłopoty z wszelkimi zmianami. Konie działające w trybie prawo półkulowym nie są bezpieczne. Nie panują nad sobą i z trudem się uczą.
 Z koniem PP powinieneś pracować nad budowaniem jego pewności siebie. PP konie wymagają dużo "przybliżania i oddalania", zamiast bycia przepychanym przez ich progi niepewności. W trakcie nauki potrzebują wielu powtórzeń, ponieważ boja się zmian. Kiedy są bardziej pewne siebie, stają się lepszymi uczniami, ponieważ ich umysł nie zacina się na strachu.
Introwertyczne konie wydaja się być zamknięte w sobie, "powolne" i wymagające powolnego działania. 
Takie konie często są mylnie oceniane jako ciche i uparte, o ile PP Introwertyk zamyka się w swojej skorupie, 
to LP Introwertyk odcina ciebie, zupełnie jak nastolatek który udaje, ze cię nie słyszy. Takie konie wymagają abyś umiał nic nie robić, czasem przez dłuższą chwilę, zanim staną się na tyle pewne siebie, żeby się otworzyć, lub na tyle zaintrygowane, by chcieć się zaangażować.  

 Zaobserwujmy scenkę, która rozegrała sie na padoku, a którą nazwałam "Zasady ruchu drogowego". Rozwój sytuacji bardzo dobrze ilustruje opisane cechy: Portos jako jednostka dominująca najpierw ustala= wymusza szyk. Likaria, ta siwa klacz jako największa wprawdzie wzrostem ale bez skłonności przywódczych usiłuje zawalczyć ale na krótko i w końcu daje za wygraną. Mario absolutnie podporządkowany, najlepiej się czuje w środku zastępu.

A na koniec za swą uległa postawę otrzymuje prezent w postaci wspólnego zdjęcia z szefem stajni...

 

Kamilla Rudnicka 

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać bieżące informacje wprost na swój adres e-mail.

Możesz nam zaufać, nigdy nie wysyłamy spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować z otrzymywania maili od nas.

Polecamy

Nasi partnerzy i przyjaciele

 

  • kfps logo
  • dar mar

Uwaga: korzystanie ze strony ZHKFwP oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.