Ujeżdżenie to sport w którym liczą się szczegóły - na drobiazgowym wykonaniu programu zyskujemy punkty, ale również na drobiazgach można je stracić.To o czym chcę wam dzisiaj napisać to ten pierwszy ruch na czworoboku oraz ten ostatni.

I. 1. A Wjazd (określonym w programie chodem)

(w określonej literze) zatrzymanie, nieruchomość, ukłon, ruszyć (określonym w programie chodem)II. Opuścić czworobok stępem na długiej wodzy w A
 Niewiedza na temat punktu I. kosztowała wyżej wymienioną zawodniczkę punkty za pomyłkę w programie. Otóż po usłyszeniu dzwonka/gwizdka sygnalizującego nam że możemy rozpocząć przejazd, każdy wjazd na linie środkową od litery A jest oceniany jako rozpoczęcie przejazdu. Jeżeli musisz przejechać linię środkową jeszcze przed konkursem, bo np. twój koń boi się budki sędziowskiej i nie chcesz mieć problemu z ruszeniem z zatrzymania, to masz na to czas jedynie przed dzwonkiem. Gdy usłyszysz dzwonek, możesz jeszcze chwilę kręcić się po czworoboku, poprawić coś, zrobić przejście (ale nie dłużej niż 45sekund!). Natomiast gdy znajdziesz się już na linii środkowej szczególnie jadąc od A to nie możesz już zrobić wolty, czy poprawić czegoś, musisz jechać do zatrzymania, bo właśnie rozpocząłeś konkurs!!!         

Punkt II, który dzisiaj poruszę dotyczy ruchu, który nie jest oceniany w arkuszu.

Zauważcie, że nie ma swojego numeru, ani podanych liter "po których" mamy jechać. Natomiast ruch ten znajduje się w arkuszu więc co tu dużo mówić jest "rzeczą świętą" ;) i niestety może wpłynąć na naszą ocenę ogólną Może do omówienia tego punktu podzielę go sobie na dwie części:- Opuścić czworobok stępem na długiej wodzy - sprawa jest istotna ale dosyć prosta, nigdy nie opuszczamy czworoboku kłusem, ani galopem, ani też dzikim galopem, lub w radosnych podskokach!!! Nawet jeżeli koń nam się czegoś wystraszy, lub jest nerwowy i np. capluje, to wpływa to na oceny ogólne, które są uzupełniane prze sędziego już po naszym ukłonie końcowym! Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy opuścić czworoboku na długiej wodzy, bo np nasz koń nie jest w stanie spokojnie przyjąć braw publiczności, to skróćmy sobie wodzę i zróbmy wszystko, żeby chód którym opuszczamy czworobok był jak najbardziej zbliżony do stępa!- Opuścić czworobok... w A no dobrze tutaj może być to trochę umowne, bo np. w Zakrzowie do wyjazdu otwierany jest płotek w narożniku czworoboku, niemniej to co jest najważniejsze, to że absolutnie nie możemy opuścić czworoboku bez otwarcia szranek, nie możemy przejść przez płotki, tym bardziej nie możemy wyskoczyć! jeżeli koń opuści zamknięty czworobok wszystkimi 4 nogami nawet po ukłonie końcowym nasz wynik nie będzie uwzględniony, po prostu będzie eliminacja!!! jeżeli obsługa czworoboku się zagapi i nie otworzy nam płotków, musimy wtedy grzecznie poczekać, lub poprosić kogoś o wypuszczenie z "magicznego prostokąta", ot taki sport elegancki i drobiazgowy do bólu! :)

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać bieżące informacje wprost na swój adres e-mail.

Możesz nam zaufać, nigdy nie wysyłamy spamu. W każdej chwili możesz też zrezygnować z otrzymywania maili od nas.

Polecamy

Nasi partnerzy i przyjaciele

 

  • kfps logo
  • dar mar

Uwaga: korzystanie ze strony ZHKFwP oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.