Pisząc już n-ty raz relacje z Czempionatu Ogierów Fryzyjskich w Holandii chciałabym opowiedzieć o kilku innych szczegółach. Co roku oglądam, laickim językiem mówiąc, czarnego konia za czarnym koniem, schemat wydarzeń w Leeuwarden za każdym razem jest niemal identyczny, szkolenia podobne, stoiska takie same…;-) Ale niezmiennie jest wspaniała atmosfera, emocje i dużo wrażeń! Tym razem napiszę więc czym podczas wyjazdu na HK zajmują się osoby wtajemniczone czyli my- członkowie zarządu ZHKFwP.
Pierwszego dnia (we czwartek) byliśmy uczestnikami spotkania członków zarządów z różnych krajów w Europie. Spotkanie takie prowadzone jest przez czwórkę reprezentantów interesów związków europejskich na zebraniach KFPS. Takie zebrania odbywają się dwa razy do roku, bierze w nich udział większość reprezentantów z Holandii, 3 reprezentantów z USA i 3 z Niemiec i właśnie ta “nasza czworka”. Nie bez powodu nazwałam ją naszą bowiem to właśnie oni dbają o interesy każdego związku w Europie, także i polskiego. Bezpośrednie mediacje z KFPS są bowiem znacznie bardziej ograniczone a istotne sprawy mają większą szansę być rozważone, kiedy przedstawione są właśnie przez reprezentantów na zebraniach. Jakimi sprawami zatem zajmuje się ta grupa ludzi- choćby tą bardzo ważną zmianą przepisów odnośnie oceny koni na przeglądzie, od 2017 roku dopuszczone do formalnej oceny zostały 1 i 2 letnie ogierki. Poza tym spotykając się z ludźmi z innych krajów możemy też czerpać z ich doświadczeń i wiedzy, jest to bardzo cenne.
W piątek rano natomiast odbywa się zebranie WFHO (World Friesian Horse Organisation), jest to w większej części spotkanie informacyjne. Dowiemy się tam o tym jakie zmiany i ustalenia podjęto w ubiegłym roku w KFPS, jak wygląda sytuacja finansowa, co jest w planach. Poruszane istotne kwestie to między innymi:
temat obligatoryjnego badania DNA pod kątem genów wodogłowia i karłowatości, które mają być obowiązujące dla wszystkich ogierów Stb a także prawdopodobnie dla wszystkich klaczy, które są oceniane i uzyskają tytuł Ster (tutaj możliwe są różne wariacje w temacie) - temat ten podjęty będzie ponownie na majowym zebraniu.
Proponowane są też zmiany w obrębie tytułu Crown - albo obniżenie pułapu punktowego testu IBOP ( pozwalający klaczy uzyskać tytuł Crown definitywnie) lub kompensacja w obrębie uzdolnień ruchowych i eksterieru.
Definitywnie natomiast zostaje wprowadzone nowe kryterium, które musi spełnić ogier Vb Ster z pozwoleniem na krycie - jego testy DNA muszą być negatywne pod kątem wodogłowia i karłowatości. Takie stanowisko wynika z faktu, w krajach gdzie są te tzw. Vb Stery, jest ich relatywnie mało (w Polsce dwa) co nie daje hodowcom możliwości wyboru ogiera nie będącego nosicielem i uniknięcia potencjalnie ryzykownego krycia.
Kolejna zmiana - konie podchodzące do re-inspekcji czyli oceniane po raz kolejny w tej samej klasie w kolejnych latach, uzyskają formularz oceny wypełniony ponownie (5 cech), jest to bardzo sensowne posunięcie dzięki któremu łatwiej będzie ocenić wartość hodowlaną konia oraz np.dopasować ogiera do krycia.
Poza tymi kwestiami toczą się także różne luźne dyskusje, które często mają również dużą wartość informacyjną. Na tym spotkaniu poznaliśmy poza rzecz jasna prezesem KFPS, członków zarządu z różnych krajów i odbyliśmy kilka ciekawych dyskusji.
Jeśli chodzi natomiast o sam Czempionat to do finału zakwalifikowały się następujące ogiery:
starsze ogiery:
Mewes 438 (Teeuwis 389)
Maurits 437 (Ulbert 390)
Beart 411 (Jasper 366)
Jasper 366 (Olof 315)
Tsjalle 454 (Mintse 384)
Tymon 456 (Andries 415)
Alwin 469 (Felle 422)
Wimer 461 (Hinne 427)
Epke 474 (Beart 411)
Bene 476 (Doaitsen 420)
młode ogiery:
Jurre 495 (Maurits 437)
Menne 496 (Norbert 444)
Hessel 480 (Norbert 444)
Fonger 478 (Olgert 445)
Nane 492 (Wimer 461)
Markus 491 (Maurits 437)
Walt 487 (Gjalt 426)
CZEMPION 2017 Jurre 495
WICE CZEMPION Nane 492
Czempion młodych ogierów Jurre 495
Wice Czempion młodych ogierów Nane 492
Czempion ogierów starszych Mewes 438
Wice Czempion ogierów starszych Alwin 469
Koniem roku sędziowie ogłosili Eise 489 (Maurits 437 x Olof 315), a najwięcej głosów uzbierał Elias 494.
Hodowcą roku ogłoszony został Pieter Okkema, który w 2016 roku odniósł wiele sukcesów (np. 2 klacze z tytułem Crown, jedna z tytułem Model, uznany ogier Rommert 498...).
Tekst napisali: Izabela Urbaniak, Janusz Fudala